Tiyatro

Tiyatro alanında KarART’ın geçmişten gelen önemli bir birikim ve tecrübesi vardır. Tiyatromuzun geleneksel kökleri ve bu alanın ustalarıyla yaptığı çalışmalarla önemli bir birikime sahip olan KarART, yeni sahneleme biçimleri ve tekniklerle hazırladığı oyunları, Türkiye genelinde seyirciyle buluşturmaktadır. Bir yapımcı kimliğiyle tiyatro oyunları hazırlamakta, bu oyunların organizasyonunu üstlenmektedir. Önemli olay ya da kişilerin biyografik ya da tarihi olayları ya da farklı konularda, sahnenin yeni teknolojik imkânlarını (mapping, hologram gibi…) rahatlıkla uygulayabilen teknik ekibiyle, büyük gösteriler de hazırlamaktadır. Bu alanda festivaller düzenleyecek bir alt yapıya ve insan gücüne sahip olan KarART, gerek önerdiği gerekse teklif edilen farklı alanlarda yaptığı işlerle, önemli bir organizasyon tecrübesine sahiptir.

İki Efendinin Uşağı

Oyun Hakkında;
Pantolone kızı Clarice'i Dottore'nin oğlu Slvio ile evlendirmeye karar vermiştir ve evinde bir tören düzenler. Gençler birbirlerine çok aşıktır. Daha önce kızını evlendirme sözünü verdiği ve öldüğünü öğrendikleri Federico Rasponi'nin bu törene gelmesiyle işler karışır. Aslında gelen Rasponi'nin kılığına girmiş kız kardeşi Beatrice'dir. O da abisi ile yaptığı düellodan sonra kayıplara karışan sevgilisi Florindo’yu bulmak istemektedir. Şehirde olan Florindo ve Beatrice farkında olmadan aynı uşağı işe alınca işler daha da karışmıştır. Oyun geleneksel motiflerimizle harmanlanarak bugüne taşındı.
Halk tiyatrosunun farklı coğrafyalarda bile olsa ortak noktası olan göstermeci yaklaşım çıkış noktamız oldu. Hayat, aşk, para ve kimlikler üzerinden akıp giderken birileri ölür hem de her gün.
Oyun Ekibi
Yazan: Carlo Goldoni
Çeviren: Rekin Teksoy
Yöneten: Özlem Turhal de Chiara
Dramaturg: Dilek Tekintaş
Sanat Tasarım: Tuluğ Ünlütürk
Koreografi & Akrobasi: Arda Alpkıray - Emilio (Napoleao) de Chiara
Repetitör: Verda Habif
Dekor Uygulama: Murathan Yılmaz
Aksesuar Uygulama: Demet Ergün
Müzik: Almir Güngör
Makyaj Tasarımı: Umay Korgül Gelgör
Sahne Amiri: Berna Güler
Oyuncular: Uğur Baloğlu, Türkü Deyiş Çınar, Gözde Demirtaş, Dilan Düzgüner, Arda Alan Işık, Volkan Işılay, Sinan Mutlu, Aras Şenol, FedericoVillatico, Emirhan Yolsal

Yapımcı: Osman Genç